معرفی مراحل نازک کاری

هزینه ساخت هر متر مربع نازک کاری و معرفی مراحل نازک کاری

هر نوع سازه‌ای با هر اندازه و ساختاری از لحاظ ساخت به سه قسمت اصلی بخش بندی می‌شوند که شاملِ سفت کاری ، نازک کاری و تأسیسات ( مکانیکی و برقی ) است .

 که هر کدام خود دارای چند مرحله مختلف هستند و اجرای هر کدام نیاز به استاد کار، مصالح و ابزار جداگانه‌ای دارد.

همچنین دستمزد اجرا ، قیمت مصالح و مدت زمان اجرایِ متفاوتی دارند این ادله‌ها باعث می‌شوند نتوان قیمت واحدی را برای هزینه ساخت هر متر مربع نازک کاری اعلام نمود اما با توجه به درخواست شما گروه مهندسی پردیس سازه کلیه مراحل نازک کاری، همراه با دستمزد اجرای آ‌ن‌ها را در متن زیر شرح داده است.

نازک کاری شامل چه مراحلی می‌شود؟

پس از اتمام مرحله تیغه چینی یا دیوار کشی، مراحلِ نازک کاریِ ساختمان شروع می‌شوند به زبانی ساده‌تر به کلیه مراحل ساختمان سازی پس از اجرای دیوارها و تأسیسلت، نازک کاری می‌گویند.

که به ترتیب شامل مراحل زیر می‌شود که در پاراگراف بعدی به تعریف هر کدام پرداخته می‌شود :

 • گچ و خاکِ دیوارها
 • گچ کاری دیوارها( نقاشی دیوارها و کاغذ دیواری نیز از مراحل نازک کاری هستند که در صورت دلخواه کارفرما اجرا می‌شوند)
 • قرنیز گذاری
 • ایزولاسیون یا عایق کاری
 • کف سازی ساختمان
 • نصب کاشی و سرامیک
 • اجرای انواع سقف‌ها
 • اجرای نمای داخلی و خارجی
 • نصبیات درب و پنجره
 • اجرا و نصب شیرآلات، کابین دوش و وان
 • کابینت و کمد دیواری
 • هوشمند سازی

اندود کاری دیوارها ( گچ و خاک )

برای گچ و خاک دیوارها یا اندود کاری باید ابتدا دیوارها را کروم بندی و شمشه گیری کرد.

 سپس مابینِ شمشه‌ها را با ملات( گچ و خاک) یا سیمان پر نمود پس انجام این مراحل به میزان رطوبت اطراف دیوارها توجه می‌شود.

 به این صورت که چنانچه دیوار به محلِ رطوبت و نم نزدیک باشد( یعنی احتمال رود که دیوار نم پیدا کند) نیاز به اندود کاری خارجی است .

یعنی جهت بالا رفتن مقاومت دیوار در تماس با رطوبت باید از سیمان استفاده می‌شود .

اما دیوارهایی که از رطوبت و نم دور هستند اندودکاری داخلی یعنی گچ و خاک بر روی آن‌ها اجرا می‌شود.

بیشتر بدانید : دستمزد و خدمات گچ کاری و گچ بری ساختمان

سفید کاری دیوارها ( گچ کاری )

سفید کاری دیوارها با استفاده از گچ سفید است و از حساس‌ترین بخش‌‌های نازک کاری ساختمان محسوب می‌شود.

چرا که بخش اعظمی از هر خانه را دیوارها تشکیل می‌دهند و کاملاً نیز هر قسمتِ آن قابل رؤیت است به همین دلیل در اجرای آن نهایت دقت و توجه لازم است.

 قبل از انجام این عملیات بایستی از خشک شدن گچ و خاک مرحله قبلی اطمینان حصول کنید در غیر این صورت گچ کاری دیوارها بسیار نامرغوب اجرا می‌شود و پس از خشک شدن نیز با دیوارهایی بی‌کیفیت مواجه می‌شوید.

بیشتر بدانید : قیمت گچ کاری، دستمزد نقاشی و رنگ و روغن، نصب کاغذ دیواری

قرنیز گذاری دور دیوارها

قرنیز گذاری مرحله‌ای کوچک از مراحل نازک کاری ساختمان است که ظرافتِ خانه شما را دوچندان می‌کند.

 قرنیزها دارای تنوع رنگ و جنس( همچون ام دی اف، تراورتن، چوبی، پی وی سی، گرانیت، مرمر و …) هستند و پس از گچ کاری همچون نواری در پایِ دیوارها( محلِ تقاطع دیوار و کف یا سطح ساختمان) اجرا می‌شوند،

استاندارد ارتفاع قرنیزها 10 الی 15 سانتی‌متر است این مصالح باعث عدم آسیب رسیدن به گچ، نقاشی یا کاغذ دیواریِ دیوارها در هنگام جابِجاییِ اشیاء می‌شود همچنین در صورتی که سطحِ کفِ ساختمان خیس و دارای نم شود از انتقال آن به دیوار جلوگیری می‌کند.

ایزولاسیون و عایق کاری

پرکاربردترین عایق‌ها و ایزولاسیون‌هایی که برای عایق نمودن سرویس‌های بهداشتی، پشت بام‌ها، کف استخرها و … استفاده می‌شوند عبارت‌اند از :

 • ژئوتکستایل
 • ژئو ممبران
 • ایزولاسیون‌های مایع پلیمری
 • قیرگونی
 • ایزوگام

عایق‌های ژئوتکستایل و ژئوممبران مناسب برای عایق نمودنِ مخازن آب، انواع استخرها( بیشتر استخرهای خاکی که در باغات کشاورزی موجود هستند) و دیگر موارد مشابه است زیرا مقاومت بالایی در برابر گرما، سرما و تابش مستقیم نو خورشید دارد، ساختار این عایق از پلیمرهایی همچون پلی اتیلن ( وینیل کلراید ) است.

 از مهم‌ترین ویژگی‌های ژئوممبران این است که برای اجرا نیازی به زیر ساخت ندارد برای نصب ان نیز روش‌های مختلفی همچون جوش دادن ورقه‌های آن به هم‌دیگر بر روی سطح مورد نظر است.

رنگ پذیر بودن از ویژگی‌های منحصر بفردِ عایق‌های مایع پلیمری است که مناسب برای عایق نمودن و اجرا بر روی هر نوع سطحی همچون دیوار، پشت بام، کلیه سطوح فلزی همچنین فضاهای مرطوب مانندِ استخرهای شنا، سرویس‌های بهداشتی، استخرها و حوض‌های پرورش ماهی هستند.

عایق نمودن کف توالت و حمام، پشت بام‌ها و مواردی از این قبیل با ایزوگام و قیرگونی امکان پذیر است البته این روش برای عایق نمودن قدیمی شده و اکثراً از عایق‌ها و ایزولاسیون‌های جدیدی که پیش‌تر شرح دادیم استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید : هزینه قیرگونی و ایزوگام

 کف سازی ساختمان ( فرش کردن کف )

فرش کردن کف عملیاتی بسیار حساس است چرا که هر قسمت از ساختمان نیاز به نوع خاصی از کف سازی دارد به طور مثال نحوه فرش کردنِ کف آشپزخانه، حمام، اتاق‌ها و … متفاوت است این عملیات عموماً بعد از اجرای لوله کشی و سیم کشی ساختمان انجام می‌شود.

به این صورت که روی کف ساختمان را جهت پوشاندن لوله تأسیسات، پوکه ریزی می‌کنند سپس با استفاده از ملات سطح را ملات کشی می‌‌کنند البته چنانچه سطح دارای کف شور باشد باید با استفاده از تراز سطح شیب بندی شود آنگاه اقدام به ملات ریزی کنند.

بیشتر بدانید : دستزد بتن کف ( کف سازی )

نصب و اجرای کاشی و سرامیک

کاشی کاری و سرامیک کاری عمده‌ترین مراحل نازک کاری است که بعد از کف سازی اجرا می‌شوند سطح زیرین این مصالح بایستی قبل از نصب شاقول شده و کاملاً مسطح باشد.

 کاشی‌ها را می‌توان با استفاده از چسپ کاشی، دوغاب و ملات نصب کرد کاشی و سرامیک در انواع و اقسامِ طرح و رنگ تهیه و توزیع می‌شوند که جهت اطلاعا بیشتر در ای باره می‌توانید مقاله‌هایِ کاشی و سرامیک، آموزش کاشی کاری و سرامیک کاری، طراحی و کاشی کاری مدرن را مطالعه کنید.

بیشتر بدانید : خدمات نصب کاشی و سرامیک ( لیست قیمت کاشی و سرامیک )

اجرای انواع سقف‌ها ( سقف‌های کاذب )

اجرای انواع سقف‌ها مانندِ سقف‌های کاذب و اجرای انواع گچ بری‌ها جزئی از مراحل نازک کاری ساختمان است که بعدا از اجرای کاشی و سرامیک، انجام می‌شود.

از سقف‌های کاذب جهت پوشاندن تأسیسات و ناهمواری‌های سقف استفاده می‌شود که دارای انواع مختلفی همچون، رابیتس، کششی، مشبک کناف، یکپارچه کناف، دامپا و لوور است هر کدام از این سقف‌های کاذب مختص اجرا برای مکان‌های خاص هستند.

بیشتر بدانید : هزینه اجرای رابیتس، قیمت گچ بری

اجرای نمای داخلی و خارجی

نمای داخلی ساختمان از زیرمجموعه‌های طراحی داخلی است که جزء مراحل نازک کاری ساختمان هستند و بسته به نظر کارفرما در فضای داخلی خانه اجرا می‌شوند ( مانند نورپردازی )

 منظور از نمای خارجی ساختمان، ظاهر بیرونی ساختمان است که با مصالح گوناگونی که هر کدام دستمزد و نرخ جداگانه‌ای دارند اجرا می‌شوند.

مانندِ سنگ‌های تراورتن، آجرنما و دیگر مواردِ مشابه، مهمترین نکاتی که درباره نمایِ بیرونی ساختمان اهمیت دارند این است که باید نوع و جنس مصالح را باتوجه به اقلیم و شرایط جوی آن منطقه انتخاب نمود.

تا استحکام لازم در برابر آب و هوای آن ناحیه را داشته باشد همچنین باید مصالح به سطح زیرین خود کاملاً متصل و مستحکم باشد تا در صورت وقوع زمین لرزه تداوم داشته و ریزش نکنند.

بیشتر بدانید : دستمزد سنگ کاری تراورتن، گرانیت و …

نصبیات درب و پنجره

چنانچه درب و پنجره از نوع فلزی باشد در زیر مجموعه بخش سفت کاری ساختمان قرار می‌گیرد.

 اما از آنجایی که در چندین سال اخیر از پنجره‌های دوجداره استفاده می‌شود در زمره مراحل نازک کاری قرار گرفته است برای نصب درب و پنجره‌های پی وی سی رعایت تمیزی و کیفیت اجرا بسیار مهم است.

به طوری که قبل از اجرای آن‌ها بایستی محلِ نصب کاملاً پاکسازی شود و  قبل از انتصاب چهارچوب‌ها از تراز بودن جایگاه آن‌ها مطمئن باشید،

 هر لنگه از پنجره‌های دوجداره پس از نصب قابلیت تحمل و دوام در برابر فشار و وزنی به اندازه 100 کیلو گرم را بدونِ هیچ نوع خمیدگی و آسیبی دارد البته به شرطی که جنس و اندازه آن استاندارد همچنین اجرایِ آن باکیفیت، همراه با رعایت اصول نصب باشد.

بیشتر بدانید : عوامل تعیین کننده قیمت پنجره دوجداره ( تعویض درب و پنجره )

اجرا و نصب شیرآلات، کابین دوش، وان و …

شیرآلات از لحاظ طرح، مدل، رنگ، جنس و ساختار دارای انواع گوناگونی هستند مهم‌ترین نکته‌ای که برای تهیه این وسایل بایستی مدنظر باشد.

 توجه به میزان مصرف آب در آن‌ها است نصب شیرآلات به طور کلی به دو روش متصل به سینک و دیواری انجام می‌شود در این باره بیشتر بدانید: نصب شیرآلات، انواع روشویی کابین دار.

کابینت کاری و کمد کاری

کابینت کاری آشپزخانه و کمد کاری قسمت‌های مختلف خانه همچون اتاق‌ها تقریباً جزء مراحل آخر نازک کاری است که تأثیر بسیار زیادی بر زیبایی خانه و دکوراسیون دارد.

به همین دلیل انتخاب جنس و رنگ مناسب همرا با اجرای بی‌نقص و باکیفیت از لازمه‌های این مرحله است،

 کابینت‌ها در جنس‌های مختلفی از قبیلِ چوبی، ام دی اف، ممبران، نئوکلاسیک، های گلاس، لمی گلاس انزو، فرامید، استیل و فلزی ( جنس فلزی چند سالی است که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد ) موجود هستند.

 اگر در انتخاب این جنس‌ها سردرگم هستید می‌توانید با توجه به دو نکته، سبک دکوراسیون خانه و بودجه‌ای که می‌توانید صرف خرید و نصب کابینت و کمد کنید نوع و جنس کابینت و کمد را انتخاب کنید،

نرخ اجرا و دستمزد کابینت و کمد کاری با توجه به متراژ و جنس کابینت و کمد مشخص می‌شود بنابراین نمی‌توان قیمت واحدی را در این متن درج کرد.

هوشمند سازی

تکنولوژی BMS یا هوشمند سازی به جهت مدیریت، کنترل و حفظ امنیت در خانه‌ها اجرا می‌شود.

 اجرای این عملیات طوری است که در هر زمان و مکانی بتوانید اوضاع ساختمان خود را بررسی، کنترل و تنظیم نمائید اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید: مزیت‌های مهم هوشمند سازی را مطالعه نمائید.

جمع بندی

گروه مهندسی پردیس سازه با در اختیار داشتن کادر مجرب و متخصص آماده ارائه کلیه خدمات نازک کاری با بهترین کیفیت، بالاترین سرعت و منصفانه‌ترین قیمت است جهت کسب اطلاعات بیشتر، درخواست نیروی کاری به واتساپ پردیس سازه مراجعه نمائید.

لطفا به این برگه امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

4 دیدگاه دربارهٔ «معرفی مراحل نازک کاری»

 1. حمید غلامی

  سلام .خیلی ممنون .اطلاعات کاربردی و تخصصی خوبی در اختیار کسانی که اولین بار میخواهند اینکار را بکنند می گذارد .من که خیلی استفاده کردم .ضمن اینکه من ازچندین منبع دیگر اطلاعات را بدست اوردم .که اطلاعات شما کامل و با بقیه منابع تفاوت چندانی ندارد. با تشکر .حمید غلامی . تهران

 2. جواد خوشنودنیا

  سلام به عوامل هوشمند و توانگر پردیس سازه
  بسیار از مطالب ارزشمند شما بهره بردم‌.لذت بردم از میزان اطلاعات دسته بندی شده با بیان ریز جزئیات.
  آرزوی موفقیت روز افزون دارم برای تمامی پرسنل زحمتکش این مجموعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب کنید

شهری /آپارتمان

روستایی/ویلایی

تماس با ما

خدمات/مشاوره

ارسال درخواست خدمات و مشاوره

انتخاب کنید

انتخاب کنید

آپارتمان شهری

طراحی ویلایی

طراحی داخلی

طراحی نما

طراحی محوطه

سه بعدی

مجوزها

مصالح