اجرت و هزینه رابیتس کاری ، سال 1403

رابیتس بندی به دلایل زیر انجام می شود

 • هم سطح سازی سقف به علت آویز پودرهای سقف های بتنی
 • لوله کشی فاضلاب، آب و کانال کولر
 • ایجاد نور مخفی یا شکستگی در سقف با توجه به نظر طراح
 • نما، پارتیشن بندی، گچ بری

دلیل تلورانس قیمت رابیتس بندی ، حجم کار ، سختی ، پیچیدگی و محل پروژه است.

هزینه اجرای رابیتس بندی
رابیتس کاری ساده
85000 هزار تومان
رابیتس کاری سقف و دیوار
هر متر مربع
95000 تومان
رابیتس کاری نور مخفی
هر متر طول
رابیتس کاری بدون جوشکاری با مصالح و دستمزد(مصالح جدید)
از 120000 تومان تا 95000 تومان
رابیتس کاری سقف و دیوار
هر متر مربع
130000 تومان
رابیتس کاری نور مخفی
هر متر طول

رابیتس

پردیس سازه با بیش از یک دهه فعالیت در امور ساخت و طراحی انواع پروژه‌های ساختمانی ( از پی تا تحویل کلید) مفتخر به همراهی و همکاری با شما عزیزان بوده

و همواره سعی بر براورده کردن و رفع آرزوها و نیازهای مردم در زمینه ساخت و ساز با معرفی و ارائه مصالح نوین برای ساختاری نو و به‌روز داشته است.

 از جدیدترین مصالح ساختمانی که اخیراً به دلیل اجرای آسان ، قیمت مناسب ، مقاومت بالا ، کاهش وزن کلی بنا ، جابِجایی راحت و چندین ویژگی و مزایای دیگر ، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد ، رابیتس است که در ادامه به شرح و معرفی کاملِ آن پرداخته می‌شود.

رابیتس چیست؟

رابیتس یا به اصطلاح عامیانه راویز یک صفحه فلزی شبکه مانند است که در انواع شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تولید و توزیع می‌شوند، شکل ظاهری و تعداد چشمه‌ها ( چشمه‌ها در ایران بیشتر به شکل متوازی‌الاضلاع هستند مربع، دایره و لوزی از دیگر شکل‌های رایج در میان چشمه‌های رابیتس هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند) .

تفاوت و فرقی است که رابیتس با دیگر ورقه‌های فلزی دارد اندازه چشمه‌های هر رابیتس و تعداد ستون‌هایی که دارد در مقدار قیمت خرید آن تأثیر گذار هستند.

نکته قابل ذکری که در مورد این مصالح وجود دارد این است که بسیاری از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که پس از نصب در ساختار رابیتس شکنندگی یا تغییر شکل بوجود می‌آید این درحالی است که این مصالح مقاومت بسیار بالایی دارد و در برابر فشارها هیچ نوع تغییر شکلی نمی‌دهد.

کاربرد و کارایی رابیتس

 • سیمان کاری نمای بناها
 • ایجادسقف‌های کاذب
 • ایجاد دیوارهای جداکننده
 • گچ‌بُری و گچ کاری قسمت‌های مختلف ساختمان
 • ایجاد نقوش زیبا و مدرن در مکان‌هایی مانندِ سقف‌ها و آشپزخانه
 • پوشش آرماتور و تیرآهن
 • ایجاد نقش‌های مشبک و مارپیچ مانند بر روی دیوار و سقف‌ها
 • ساخت سردرهای منحصر بفرد
 • ترمیم انواع ترک‌های ساختمانی
 • استفاده از آن جهت بوجود آوردن حجم‌ برای اجرای انواع نورمخفی‌ها و بخشیدن دکوراسیون‌های زیبا و خاص
 • ساخت اجسام و مجسمه‌های تزئینی

موارد ذکر شده تنها بخشی از کاربردهای رابیتس است که به آن اشاره شد زیرا کاربرد و دامنه استفاده از این محصول بسیار وسیع است.

اما از آنجایی که پردیس سازه در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارد همچنین کاربرد این مصالح در این حرفه بیشتر است،

موارد استفاده از رابیتس در این حیطه موردِ بررسی قرار گرفت. پیشنهاد می‌شود برای طول عمر و تداوم بیشتر همچنین کیفیت بهتر کار، رابیتس استاندارد و باکیفیت را تهیه نمایید،

بهترین رابیتس تولید شده در ایران از جنس گالوانیزه گرم است که در برابر اکسید شدن( خوردگی یا زنگ زدن) مقاوم است و پس از استفاده تا سالیان دراز کارکرد و کیفیت خود را حفظ می‌کند.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر از کارشناسان پردیس سازه مشاوره بگیرید.

چرا استفاده از رابیتس و تهیه آن پیشنهاد می‌شود؟

به دلیل مزایای زیادی که رابیتس در صنعت ساختمان سازی دارد در چند سال اخیر استفاده از آن بسیار و تقاضا برای تولید و خرید آن بالا رفته است .

ویژگی‌ها و مزیت‌های بارز رابیتس عبارت‌اند از :

 • استحکام و دوام عمر بسیار بالا
 • مقاوم در برابر آتش سوزی و حرق
 • جلوگیر از بوجود آمدن ترک در مکان‌هایی که از رابیتس استفاده شده است( به طور مثال اگر از رابیتس در سقف استفاده شده باشد بعدها هیچ گونه ترکی در سقف ایجاد نمی‌شود)
 • اجرای ساده و آسان
 • مقاومت بالا در برابر زلزله
 • قابلیت عبور دادن تأسیسات از درون سقف‌های کاذب( نوعی رابیتیس) رابیتس برای تأسیساتی که از داخل آن رد شده‌اند همچون یک محافظ عمل می‌کند و مانع از وارد شدن فشار و در نتیجه ضربه خوردن همچنین جلوگیری از زنگ زدگی آن‌ها میشود.
 • جابِجایی و حمل و نقل آسان
 • امکان دسترسی آسان به تأسیسات عبور داده شده از داخل رابیتس در صورت ایجاد مشکل یا هرگونه خرابی در اجزاء تأسیسات( این در صورتی است که اگر تأسیسات در داخل دیوار یا زیر سرامیک و کاشی باشند برای یافتن خرابی و رفع آن باید تا پیدا شدن محل خرابی کلِ آن مکان کنده کاری شود که هزینه بالایی را نیز در پی دارد)
 • امکان بوجود آوردن طرح‌های زیبا و جلوه خاص بخشیدن به قسمت‌ها مختلف خانه

رابیتس در چند نوع موجود است؟

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد این محصول انواع گوناگونی دارد که مصارف متنوعی نیز دارند اما به طور کلی در رابیتس در حرفه و صنعت ساختمان سازی در دو دسته زیر قرار می‌گیرند :

 • تعداد ستون و پل‌های رابیتس

شکل ظاهری رابیتس بصورت مشبک یعنی سوراخ سوراخ است این سوراخ‌ها به دلیل قرار گرقتن ردیف‌هایی در کنار هم که به آن پُل می‌گویند بوجود می‌آیند و صفحه رابیتسی مقاومت و استحکام بالاتری دارد که تعداد پُل بیشتری داشتهباشد که در کشور خودمان ایران رابیتس با تعداد پل 7، 9، 11 و 13 موجو است، البته توجه کنید که تعدا پُل بیشتر یا کمتر تأثیری بر زیاد و کم شدن وزن رابیتس ندارد.

 • وزن رابیتس

وزن رابیتس بر روی قیمت و نرخ تمام شده آن بسیار تأثیر گذار است چرا که هر چقدر وزن رابیتس بیشتر باشد طبیعتاً بر مبنای آن برای ساخت این محصول از ورقه با ضخامت بالاتر و بیشتری استفاده کرده‌اند یعنی هرچه ورقه ضخیم‌تر باشد رابیتس سنگین‌تر و گرانتر است.

قیمت و نرخ خرید و تهیه رابیتس چقدر است؟

اگر تا این قسمت از متن را مطالعه کرده باشید متوجه شده‌اید که رابیتس بسیار متنوع از لحاظ نوع و کاربرد است پس طبیعتاً قیمت‌های مختلفی نیز دارد.

اما عامل دیگری که بر نرخ نهایی و تمام شده این محصول دخالت دارد این است که از کجا رابیتس را بخرید یا تهیه کنید؟

برای خرید رابیتس باکیفیت، استاندارد، ارزان و ساخته شده از ورق گالوانیزه گرم، پیشنهاد می‌شود به سایت پردیس سازه مراجعه کنید با سفارش این محصول، مشاوران این شرکت علاوه بر مشاوره و راهنمایی ، شما را در انتخاب بهترین نوع رابیتس با نازلترین قیمت یاری می‌کنند.

رابیتس بندی

رابیتس، صفحه‌های( ورق) آهنی و فولادی مشبک و سوراخ سوراخ داری است که با استفاده از ورق‌های گالوانیزه گرم آن را تولید می‌کنند،

از این ابزار بیشتر به منظور سقف‌های کاذب و پوشش دادن سطوحی مانندِ بتن سیمانی استفاده می‌کنند البته این محصول کارایی‌های بسیار بیشتری دارد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت این ابزار در کُل به دو دسته تقسیم و با سایز 240 در 60 در بازار عرضه می‌شود.

اگر مشتاق به خواندن ادامه این مطلب هستید می‌توانید متن زیر را که کاری است از گروه پردیس سازه با بیش از یک ده تجربه در زمینه طراحی و ساخت انواع سازه، دنبال کنید.

رابیتس بندی یعنی چه؟

استفاده کردن از رابیتس( ورقه‌های فولادی و مشبک) در ساختمان سازی را رابیتس بندی می‌گویند بِکار بردن این محصول در سازه‌ها می‌تواند بعنوان انجام و اجرای کارهای فنی و ظاهری باشد.

از کاربردهای  این محصول می‌توان به استفاده از رابیتس جهتِ طرح دادن به سقف برای جلوه زیبا، اجرای سقف کاذب، استفاده از آن به منظور پلاسترساز‌های سیمانی یا گچی، دُرست کردن مجسمه‌ها و تندیس‌ها، نورپردازی‌های مخفی سازه، استفاده کردن از آن به جهتِ جلوگیری از ایجاد هر گونه ترک بر روی ستون و دیوار و چندین کارایی و کاربرد دیگر اشاره کرد علاوه بر این موارد از این ابزار می‌توان بعنوان پوشش برای تیرآهن و ارماتورها و اجرای دکوراسیون‌های زیبااستفاده کرد.

معرفی انواع رابیتس

حتماًلازم است برای اینکه با رابیتس بندی آشنا شوید انواع رابیتس را بشناید این محصول بر حسبِ ستون و وزن به دودسته زیر تقسیم می‌شود :

 • رابیتس بر حسب ستون : ( هر ورق و صفحه رابیتس که از یک مقدار معین ستون یا ردیف تشکیل شده باشد را رابیتس بر حسب ستون گویند).
 • رابیتس بر حسب وزن: (هر ورقه از رابیتس وزن مخصوصی دارد و بر اساس آن می‌توان رابیتس را دسته‌بندی کرد).

بالاترین تعداد ستون‌ در رابیتس‌های ساخته شده کشور خودمان در حال حاضر به رقم 11 و 13 رسیده است البته این رقم در کشورهای پیشرفته به 17 ستون رسیده است،

حال به جهتِ اینکه این دو نوع دسته بندی را بهتر متوجه شوید چند نمونه از انواع رابیتس که بر حسب ستون و وزن دسته‌بندی شده‌اند را نام می‌بریم، رابیتس 9 ستونه، وزنی برابر با 660 گرم دارد و از انواع سبک بشمار می‌رود،

رابیتس 9 ستونه برابر با وزنِ 790 گرم که در دسته انواع نیمه سنگین قرار می‌گیرد، رابیتس 9 ستونه با وزنِ 870 گرم که جزء دسته‌های سنگین است .

رابیتس‌های دیگر نیز با تعداد 11 و 13 ستون در وزن سبک، نیمه سنگین و سنگین تولید و ساخته می‌شوند( وزن هر نوع رابیتس در هر ستونی کاملاً متفاوت است).

نکته مهمِ دیگری که باید به آن در موضوع رابیتس بندی اشاره کنیم کیفیتِ این محصول است که معمولاً کیفیتِ رابیتس‌هایی که ستون بیشتر و وزن بالاتری دارند .

بهتر است و بواسطه این امر قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر دارد البته توجه کنید که این تفاوت قیمت در سرانجام کار جبران می‌شود چرا که رابیتس‌هایی که وزن و ستون بیشتری دارند در هنگام اجرا و رابیتس بندی ملات کمتری را نیاز دارند.

آموزش اجرای رابیتس بندی

بیشترین روشی که برای اجرای رابیتس بندی رایج است روش زیر است که افراد متخصص پردیس سازه به زبانی ساده آن را در سه بخش زیر آموزش می‌دهند :

در ابتدای اجرای رابیتس بندی باید توجه کنید که آیا در درون سقف میلگردهای آویز جایگذاری شده‌اند، اگر نصب شده باشند که ادامه راه را می‌روید اما اگر میلگردهای آویز سقف نصب نشده باشند.

باید این میلگردها را به واسطه جوش به تیرآهن‌ها یا سقف متصل کنید( میلگردهای آویز وظیفه به دوش کشیدن وزن سقف کاذب و سپس منتقل کردن آن را به سقف اصلی دارند)

حداکثر فاصله‌ای که مجاز است تا میلگردها را در کنار هم جوش دهید 60 سانتی‌متر است. اگر هم طرح سقف شلوغ باشد یا وزن بیشتری داشته باشد این مقدار فاصله به 30 سانتی‌متر تنزل پیدا می‌کند.

دومین مرحله این است که صفحه‌های مشبک یا رابیتس را روی میلگردها قرار دهید توجه کنید.

اگر این احتمال را می‌دهید که به اصطلاح” سقف ممکن است شکم دهد” نوعِ رابیتسی را بِکار ببرید که ستون‌های بیشتر و وزن بیشتری را داشته باشد. در صورت تمایل بِجای جوشکاری در این مرحله ( جوش کردن رابیتس به میلگردهای آویز) می‌توانید سیم رابیتس بندی را جایگزین جوشکاری کنید که بسیار مقاوم است مزیت و ویژگی استفاده از این سیم این است که رابیتس بندی شما  در این مرحله به زیرسازی‌های لازم اولیه می‌رسد.

این مرحله سرانجام اجرای رابیتس بندی است زیرا مرحله گچ‌کاری رابیتس است یعنی با استفاده از گچ سطح رابیتس را گچ‌کاری، صاف و یکدست خواهید کرد( در برخی مواقع نیاز است که گچ‌کاری چندین بار تکرار شود تا یکدست و زیبا شود)

دقت کنید که رابیتس بندی کاری زمانبر است که نیازمند دقت و توجهات لازم است و سپردن آن به دست افراد نابلد و غیر حرفه‌ای باعث می‌شود در نهایت نتیجه دلخواه و قابل قبولی را بدست نیاورید.

نکات مهم در موردِ رابیتس و رابیتس بندی

 • اولین نکته‌ای که در این باره وجود دارد قیمت انواع رابیتس است لطفاً توجه کنید که قیمت‌گذاری انواع این محصول به این صورت است که تعداد ستون‌ها در افزایش یا کاهش نرخ رابیتس تأثیری ندارد این ضخامتِ ورقه رابیتس است که قیمت را تعیین می‌کند یعنی هرچه ورقه رابیتس سنگین‌تر و ضخیم‌تر باشد قیمت نیزبشتر است این تصور که هر چه تعداد ستون بیشتر باشد کیفیت نیز بیشتر است کاملاً اشتباه است به طور مثال قیمت رابیتس 9 ستونه سنگین از رابیتس 11 ستونه سبک گران‌تر و بیشتر است.
 • استفاده کردن از رابیتس بندی جهتِ اجرای نما، نیازمندِ رابیتس با تعداد ستون بیشتر است زیرا رابیتس باید قدرتِ تحمل وزنِ نما را داشته باشد اما اگر رابیتس را به قصدِ ایجاد سقف‌های کاذب استفاده می‌کنید بِکار گیری نوع سنگین وزن ضرورتی ندارد و می‌توانید از انواع سبک استفاده کنید.
 • اگر رابیتس را در مکانی می‌خواهید استفاده کنید که نیازمند ابزار و محصولی منعطف است بهتر است از انواع 9 ستونه سبک استفاده کنید مانندِ ایجاد سقف‌های کاذب اما اگر نیازمندِ محصولی سخت‌تر هستید از تعداد ستون بالا استفاده کنید مثلاً اگر قصد گچ‌کاری سقف را دارید پیشنهاد می‌شود از رابیتس با ستون 13 و وزن سنگین استفاده کنید.

کلیه کارهای رابیتس بندی و خورده کاری پذیرفته می شود

مشاهده نمونه کارهای پردیس سازه

مرحله پس از رابیتس بندی ، گچ کاری یا سیمان کاری است.

هزینه گچ کاری ساختمان

هزینه سیمان کاری ساختمان

بازسازی ساختمان

آموزش رابیتس بندی

سوالات متداول :

هزینه اجرای رابیتس بندی چقدر است؟

رابیتس کاری سقف و دیوار هر متر مربع از 75000 تومان الی 95000 تومان و رابیتس کاری نور مخفی هر متر طول 85000 تومان است.

جمع بندی

خدمات ساختمانی پردیس سازه افتخار دارد که با تحقیقات میدانی، آخرین لیست هزینه خدمات ساختمانی را ارائه می کند.

از این رو مدعی عاری از نقص نیستیم و از شما همکاران گرامی تقاضا داریم با پیشنهادات و انتقادات سازنده خویش ما را در این راه یاری نمایید.

لطفا به این برگه امتیاز دهید!

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳۶ رای

انتخاب کنید

شهری /آپارتمان

روستایی/ویلایی

تماس با ما

خدمات/مشاوره

ارسال درخواست خدمات و مشاوره

انتخاب کنید

انتخاب کنید

آپارتمان شهری

طراحی ویلایی

طراحی داخلی

طراحی نما

طراحی محوطه

سه بعدی

مجوزها

مصالح